SEVMEK OLAYI AŞK OLAYINDAN ÜSTÜNMÜDÜR

0 64

 

 

İnsan olarak hepimiz bir çok zaman birbirlerine girmiş olmakta olan bu iki kavram arasında kalmaktadır. Nedir bu kavramlar, aşk ile sevgi…  Türkçe lügatında duyguları ifade edebilme biçimi olmakta olan kelimelerin çok fazla bir biçimde olmasından dolayı bu sorunun engelleniyor olabilmesi yanı sıra bütün dünya genelinde “ sevmek “ olayı eylemi ve durumu ise “ love “ kelimesi ile kısa bir anlamda ya da kelime de açıklanmaktadır. Elbette ki araştırmalar neticesinde olsa dahi bu bir tür kavram karmaşasına neden olmaktadır. Günümüzde, yani bugün ise birbirlerine karıştığı bu iki olgu için çoğu vakit sonu hüzün ile bitebilen aşklar üzerine ama bununla harmanlanmış olan sevgi olayı hakkında siz değerli okuyucu kitlemize bir takım bilgiler nüksetmeye özen göstereceğiz.

Her geçen bir vakit bitmiş olan ilişkiler, çoğalmakta olan boşanma durumları, bir heyecan durumu ile başlayıp da hayal kırıklığı sonucu son bulmakta olan birliktelikler ile alakalı olarak, hiç kendi aramızda konuşmayan var mıdır acaba?, elbette ki yoktur. 60 senelik bir evlilik hikayelerinden tutunda ani bir biçimde bitebilen mutlu evlilik olayların konuşulduğu bir çeşit yüzyıla tanıklık etti yaşayan kişiler. Şüphesiz olarak vakit geçiyor ve değişmektedir, buna karşın olarak insanlar olsun ya da toplum geni olsun temeli güven olmakta olan sevgi durumuna ihtiyaç arayabilme noktasına gelmiştir. Pekala, hal böyle iken değişen ne oluyor ki boşanma durumları ya da ayrılık haberleri sürekli olarak bilinmektedir? Hiç bunu düşündünüz mü?

Fikirlerinize öncelik olarak gelen genel olarak ekonomik problemlerden ötürü ayrılıklar, sosyal mecralarda ki mutluluk vaatleri tuzağına düşülme durumu, kişiselleşme tarzı neden gelebilir, bu elbette doğru bir durumdur. Lakin, biz farklı bir açı tarzından ve daha etkin bir biçimde bu durumların böyle olmaya başladığını düşünüyoruz. Duygu olayı durumunda tam bir biçimde emin olmadan yapılan evlilik şekilleri ve kurulan birliktelikler bir yerden sonra bazen bitebilmektedir. Bu durum şöyledir, günlük hayat yaşantımızda gerçek olmakta olan aşk durumu, bir anlık heves olayıdır ve eğer duygular var olmakta ise her ikisi arasında ufacık bir farklı olmakta olan bir konudur. Pekala, bu kadar yazıdan sonra biz ne demeye çalışıyoruz?, Sevgi mi daha üstündür, yoksa aşk mı daha üstün?, Bahsetmeye çalıştığımız bu olayın niteliğini kapsamlı bir biçimde açıklamaya çalıştık.

Kısa bir biçimde sevgi ve aşk olayından bahsetmek gerekirse; aşk sevgiden önce başlar ve hızlı bir olaydır. Bir insan, kadın ya da erkek olsun fark etmiyor, ilk önce karşı cinsine karşı bir aşk duyar ve bu zaman içerisinde kendisine tabiri caiz ise adrenalin etkisi vererek, büyütür. Ancak, sevgi olayı ise aşktan sonra gelir. Bunun sebebi ise sevgi ve sevmek olayı kalıcı bir durumdur. Aşk bir anlık başladığı için, anlık bir biçimde de son bulabilmektedir. Sevgi ise kendisini sonsuza dek korumaktadır. Yazımızı sabır ile okuduğunuz için teşekkür ederiz.Yorumun nedir ?

Send this to a friend
Araç çubuğuna atla