DÜNYA TARİHİNDE BAYANIN YERİ VE ÖNEMİ

0 59

 

Öncelikli olarak bu yazımızı okuyan bayan olsun ya da erkek olsun her birisine selamlar. Başlıkta da belirtmiş olduğumuz gibi bu husus ile ilgi ve alakalı olarak hazırlanan birden çok video ya da mevcut olmakta olan yazı bulabilirsiniz. Bizler de  başlığımızda vaz olmakta olan dünya tarihinde bayanın, yani kadının yeri ve bununla alakalı olarak önemi hakkında bir takım bilgiler vermeye özen göstereceğiz.

Öncelikli olarak bu yazımızı okuyan kişilerden erkeklerden ziyade, kadınlara karşı bir atıf niteliğinde sunuyorum. Sebebi ve nedeni ise bayanlar seneler boyunca sürekli olarak ikinci bir sınıf konuma alınmıştır. Onlar, yani bayanlar hep birer kusuru olan, sorun çıkaran, ayaklara bağ olan, fikir ya da zeka kavramı olarak zayıf olmakta olan bir kavram olarak görülmüş ve bunun yanı sırada kadınlar sadece bir tür “ ilişki “ aracı olarak görülüp, işi bittikten sonra da bir kenara atılası varlıklar olarak görülmüştür.

Bu duruma “ hatta “ kelimesi ile başlamak gerekir ise, Antik Roma döneminde belirli bir zaman da kadınlara isim ya sıfat bile verilmemekteydi. Bu duruma gerçek bir örneklendirme gerekirse, PrimaSeconda gibi “ Birinci yahut İkinci “ manalar da gelen aşağılama konumunda isimler verilmekteydi kadınlara. Bayanlar, yani kadınlar, doğuş esnasına sırasına göre o dönemlerde belirli bir numaralandırma almaktalardı. Bayanlar, annelerinin doğurdukları doğuş durumuna göre sıra olayı alıyordu yani. Bu durumun ya da diğer ismi gelen diyelim, Arapların yaşamış olduğu bölgelerde günümüzde halen aktif bir şekilde devam ede gitmektedir.

Kadınlar hayatımızın her alanında önemli bir aktördür. Erkek ya da kadın olsun hiç fark etmeksizin, bizi büyüten, doğuran, besleyen en büyük etmen kadındır. Kadın olmadan kesinlikle insan nesli devam etmez. Bundan ötürü de kadının dünya tarihinde, ya da diğer ismi ile bayanın yeri ve önemi çok büyüktür.

Ancak, hala günümüzde devam etmekte olan, Arap ülkeleri olsun ya da Hindistan gibi büyük bir devlet olsun veya diğer birçok aşağı sınıfta ki devletler olsun kadınları, yani bayanları hep ikinci bir planda görüp, onlara kötü muamele hallerine sokup, hatta yeri geldiği zaman öldürmektedirler.

Konumuzun başlığı olmakta olan dünya tarihinde kadın ya diğer ismi ile bayanın önemli ile alakalı olarak bir takım bilgilere vermeye ve değinmeye çalıştık. Kısacası, kadın ya da erkek olalım, bu durum hiç farklılık gözetmeden her bir bireyin kendisine ait olmakta olan annesi vardır. Şayet onlar olmasa idi bizler şuanda bu yaşamakta olmamış olurduk. Bundan ötürü de kadınların dünya üzerinde ki yeri çok önemlidir. Kadınlar ya da bayanlar sadece biz insanları doğurup, beslemekte kalmayıp; bunun yanı sırada her türlü ev işlerimizi ve yemek işlerimizi de yapmaktadır. Bu yüzden hiçbir zaman kadınları ikinci bir planda görmeyip, onlara büyük bir değer vermeliyiz. Yazımızı sabır ile okumuş olduğunuz için teşekkür ederiz.Yorumun nedir ?

Send this to a friend
Araç çubuğuna atla