Hamilelikte Bilinmesi Gerekenler

0 49

Hamilelikte Bilinmesi Gerekenler

 

Hamilelik, bir annenin çocuğuyla ilk tanıştığı, onunla hayatını paylaştığı çok değerli bir dönemdir. Kalplerin birlikte atışı, aşermeler ve ilk tekmeler gibi eşsiz anlar yaşatır.  Peki bu dönemde anne ve bebeğin sağlığı için neler yapılmalı, neler yapılmamalı? İşte hamilelikle ilgili bilinmesi gereken her şey!

Yediklerinize Özen Gösterin

Bu dönemde vücuda alınan her besinin bebekle paylaşılacağı unutulmamalıdır. Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durmanın yanında bebek için yararlı olacak besinlerin tüketilmesine dikkat etmek gereklidir. Etlerin iyi pişirilmesi, meyve ve sebzelerin güzelce yıkanması, bu besinlerden bulaşabilecek çeşitli bakteri ya da parazitlerden korunmak açısından önemlidir.

Özellikle folik asitçe zengin olan tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli, yumurta ve kuşkonmaz gibi besinlerin tüketilmesi, hamilelikte düşük tehlikesi oluşturabilen bu vitaminin yeterli düzeyde olmasında önemli bir yer tutar.

Radyasyondan Uzak Durun

Hamilelikte yapılmaması gerekenler, yapılması gerekenler kadar önem taşır. Bunlardan en önemlilerinden biri radyasyon içeren yerlerden uzak durmaktır. Maruz kalındığında yeni oluşan hücrelerdeki DNA yapısında bozulmalara sebep olur. Bu, gelişimde önemli disfonksiyonlara sebep olabilir. Bunun yanında X-Ray cihazları, telefon ve bilgisayarlar önemli radyasyon kaynaklarıdır.

Evcil Hayvanlarının Hijyenine Önem Verin

Çocuklarınızın hayvan sevgisiyle büyümesi ne kadar değerli ve önemliyse, beraber yaşamanın kurallarını bilmek o derecede önemlidir. Evcil hayvanlardan köpek ve kedilerde başta olmak üzere pek çok parazit geçmesi mümkündür. Bu sebeple, evdeki hayvanların aşıları ve testleri yapılmış olması kritiktir. Hamilelik döneminde aşı durumunu bilmediğiniz hayvanlardan uzak durmak yararlı olacaktır.

İlaç Kullanımına Dikkat Edin

Hamilelik tavsiye konusunda en önemlilerinden biri yanlış ilaç kullanımıdır. Reçetesiz olan tüm ilaçlar, antibiyotikler hatta ağrı kesiciler bile bebeğin gelişiminde olumsuz etki gösterebilir. Hamile olunduğu öğrenildiğinden itibaren kullanılan ilaçlar kesilmeli ve anında doktora danışılmalıdır. Bu dönemde normalde yan etkileri çok düşük olan hormon ve vitamin ilaçları bile bebeğin gelişimini kötü etkileyebilir.

Çeşitli zorlukları da olsa hamilelik bir insanın dünyayla ilk tanıştığı dönemdir. Bebeğin anne karnında yaşamının ilk anları oluşuyorken maksimum özen gösterilmesi, sağlığı için doğru adımların atılması gerekir. Mutlu bir bebek mutlu birer anne baba doğurur.Yorumun nedir ?

Send this to a friend
Araç çubuğuna atla