TOPUKLU AYAKKABI GİYEN BAYANLAR NİÇİN ÇEKİCİ BULUNMAKDATIR?

0 74

 

Bayanların topuklu ayakkabı olayını giyerken ilk başlarda zorluk çektiği, lakin alıştıktan sonra ise bırakamadığı ve ömrünün sonuna dek belki de küçük bir biçimde yatırım yaptığı ve her ne kadar erkeklerin gözünde çekici bulunsa bile kadınlar için en zararlı olmakta olan ayakkabı tipi, topuklu ayakkabı olayıdır. Peki hal böyle iken neden topuklu ayakkabı giymekte olan kadınlar daha fazla çekici bir biçimde gözükmektedir. Bu yazımızda ve makalemizde bir bukle de olsa siz değerli okuyanlarımıza bu durumu anlatmaya çalışacağız. İyi okumalar.

Bayanlar hayatlarının sonuna dek ayakkabı olayına ve özellikle de topuklu ayakkabı giyimine önem vermektedir. Bazı kadınlar kıyafet konusunda kendisine özel gösterse de genel olarak topuklu ayakkabı giyimine daha fazla önem verilmektedir.

Şayet bayanların topuklu ayakkabı giyerek daha çekici olduğunu düşünüyorsanız ki sizin çekici bulduğunuz bu tarz kadınlara aslında topuklu ayakkabı olayı bir nevi rahatsızlıkta vermektedir. Peki neden topuklu ayakkabı giyen kadınlar daha çekici göz ile bakılmaktadır. İngiltere ülkesinde bulunmakta olan Portsmouth Üniversitesinde Psikolojik araştırmalarda bulunmakta olan Jenny White, Paul Morris, KayleighFisher ve Edward Morrison gibi isimleri yaptıkları ve yayımladıkları araştırmalar sonucunda sunulan makaleye göre, kadınların niçin topuklu bir biçimde olmakta olan tercih ettiğine dair gerekli bir açıklama yapma ihtiyacı duymuşlardır. Bu üniversitede ki araştırmacılara göre ise bayanları ve beylerin anatomik bir biçimde olmakta olan özelliklerinin farklı şekillerde olması nedeni ile her iki zıt cinsinde yürüyüş şekli ve durumu bir birlerinden farklıdır. Topuklu ayakkabı giyimi olayı ise basit bir tabir ile kadının gözünden, onu daha bir kadınsı bir biçimde yürüdüğünü düşünmesinden kaynaklanmaktadır.

Erkek olan kişiler ise kadınlara oranla daha hızlı bir biçimde ve daha geniş adımlar eşliğinde, bunun yanı sıra da daha az adım atarak, yürüyüş tarzı sergilemektedir. Aynı durumda yine yürürken yan bölüme doğru yapılmakta olan hareketlenme durumu olayına bakıldığı zaman, beylerin yürüyüş esnasında aktif denge olayını yürütmekte olan bölgesi kafa kısmı iken bayanların ise kalça olmakta olan bölgesidir. Yani bayanlar, yürürken kalça bölümünü daha fazla hareket ettirmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz aynı isimde olmakta olan araştırmacılar ise bu durumdan yola çıkarak, erkeklerin ya da bayanların yürüme özelliklerini farklı olma durumunu test edebilmek amacı ile birçok farklı türlerde deneyler yapmışlardır. Bu deneylerde ise kullanılmakta olan deneklerin kendi bedenlerinin belirli olmakta olan bölgeleri üzerin sık aralıklar biçimde nokta kısımlar koyulmuştur ve yürüyüş sırasında ne tip bir şekilde yaptıkları kayıt altına alınmıştır. Kaydedilmiş olan bu görüntüleri izleyen kişilerin gördükleri ise yalnızca nokta durumunu görebildikleri ve noktaların hareket etmek durumuna göre hareket etmek olan olayın bayan olsun ya da erkek olsun beden ile orantılı olması beklenmişti. Ekranda görülen durum ise, noktalar dışında başka herhangi bir görüntü durumunun olmamasıydı ve izleyen kişilerin etkileneceği nokta ise çekicilik durumu, saç rengi olayı ve beden şekli tarzı dış durum etmenleri ortadan kaldırıp, sadece hareket olayına odaklanabilmesi sağlanmaktaydı.

Kısacası, topuklu ayakkabı kullanan bayanların erkekler gözünden çekici bulunmasının tek sebebi, topuklu ayakkabının kadınların yürüme şeklini değiştirip, onları daha çekici bir hale sokmasından dolayı kaynaklanmaktadır. Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.Yorumun nedir ?

Send this to a friend
Araç çubuğuna atla