Sancılı Adet Dönemlerine Bitkisel Çözümler

0 69

Adet sancısı, normal olmasıyla birlikte, bazen çok ağır atlatılabilmekte bazen de medikal müdahale gerektirebilmektedir. Genellikle reglden birkaç gün önce başlayabilen ve bel ile bacaklara yayılma gösterebilen bu ağrı, normal durumlarda reglin başlangıcından 2-3 gün sonraya dek sürebilir. Her ay oluşan bu ağrılar için akıllara adet sancısını ne keser? sorusunu getirir.

Özellikle kanamanın şiddetli olduğu, yumurtalık kistlerinin bulunduğu, aile geçmişinde de benzer öyküye sahiplerin varlığı regl ağrısının şiddetini açıklayabilir.

Adet sancısına kesin çözüm organik yollardan gerçekleşmeyebilir. Bunun yanında, acının önemli ölçüde azaltılması ilaçsız da mümkündür.

İşte o çözümlerden birkaçı:

1- Mutluluk. Stresin azalması ve vücudun gevşemesinin adet ağrılarına iyi geldiği gözlemlenmiştir. Bu günlerde stresten uzak durmak, ılık bir duş almak ve müzik dinlemek gibi mutluluk verici aktiviteler yapılabilir. Lavanta kokusu bu sırada yardımcı olarak kullanılabilir.

2- Düzenli egzersizin uzun vadede vücut sistemlerine olumlu etkileri bulunur. Kan dolaşımı düzenlenir, kaslar oksijensiz kalmaz ve kramplar daha az gözlemlenir. Adet döneminde yapılan egzersiz ise serotonin hormonu seviyesini arttırır ve mutluluk veren bu hormon dolaylı olarak acının dinmesine yardımcı olur.

3- Süt ve süt ürünleri, papatya ve rezene çayları, nane ve vişne gibi doğal gıdalar kas gevşetici özellik göstereceğinden kramp oluşumuna iyi gelecektir.

4- Regl ağrısına iyi gelen pozisyonlar genellikle yoga hareketleridir. Dizler bükülerek karına çekilir ve sarılınır. Bunun yanında uzanmak ve esneme hareketleri unutulmamalıdır. Böylece pelvik kasların rahatlaması sağlanır.

5- Masaj ve sıcak su uygulaması. Karında ve çevresinde oluşan ağrılara dairesel hareketlerle masaj yaparak kasları gevşetmek mümkündür. Hava soğuk olduğunda ise ayakların soğuk olmamasına dikkat edilmelidir. Soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar da adet sancısını arttırma riskine sahiptir.

6- İyi bir gece uykusu serotonin ve iyileştirici özelliği bulunan melatonin hormonunun sağlıklı düzeylerde salgılanmasını sağlar. Karanlık ortamdaki 7-8 saatlik uyku acı üzerinde hafifletici bir etkiye sahiptir.

7- En kesin yöntemlerden biri ayakta durmak, yürüyüş yapmaktır. Bu sayede vücuttaki kan sirkülasyonu devam edecek ve ağrının azalması kolaylaşacaktır.

Adet sancısı her zaman doğal yollarla geçirilemeyebilir. Şiddetli yaşandığı durumlarda medikal bir muayeneye başvurulmalıdır.Yorumun nedir ?

Send this to a friend
Araç çubuğuna atla